Podjęcie decyzji o przeprowadzce bliskiej osoby do domu seniora w większości przypadków jest poprzedzone długą analizą. Szukana jest odpowiedź na pytanie: czy to już odpowiedni moment? Każdy przypadek jest inny i dlatego udzielenie uniwersalnej odpowiedzi nie jest możliwe. Warto jednak znać kilka podstawowych zasad postępowania.
O tym, jak wiele wyrzeczeń, czasu i pracy wymaga kompleksowa opieka nad osobami starszymi, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować wiedzą tylko ci, którzy sytuację znają z własnego życia. Często - mimo szczerych chęci - zapewnienie bezpieczeństwa i należytej opieki w warunkach domowych staje się praktycznie niemożliwe. Zazwyczaj uświadomienie sobie tego następuje powoli. Można wprawdzie się na to przygotować, lecz swoje robią emocje. Często utrudniają one podjęcie najkorzystniejszych decyzji dla dobra seniora.
Dom opieki dla seniora: obserwacja i sygnały alarmujące
Może być wiele sygnałów ze strony seniora sygnałów świadczących o tym, że nadchodzi czas, w którym przeprowadzka do domu opieki jest nieunikniona. Są to między innymi:
Większość powyższych kwestii jest związana z chorobami demencyjnymi, które w zaawansowanym stadium utrudniają normalne funkcjonowanie seniora. Wpływają także na codzienne życie jego bliskich. Należy podkreślić, że rolą najbliższej rodziny jest możliwie najlepsze kontrolowanie stanu zdrowia starszej osoby. W przypadku chorób demencyjnych bardzo ważne jest wdrożenie odpowiedniego postępowania (profilaktyka i rehabilitacja) możliwie najwcześniej.
W dobrych domach opieki z wykwalifikowanym personelem i odpowiednim zapleczem, chorzy nie tylko mają dostosowaną opiekę do indywidualnych potrzeb, ale również możliwość odbywania zajęć aktywizacyjnych pod okiem profesjonalistów. Ma to znacznie zarówno dla sfery psychicznej seniora, jak i ogólnej jego sprawności fizycznej.
Kiedy dom opieki będzie lepszy od domowej opieki rodziny?
Najlepiej, aby decyzja o przeprowadzce była podjęta wspólnie przez seniora i jego najbliższych. Sygnały napływające ze strony osoby starszej nie są jedynymi, które należy uwzględniać w chwili, kiedy rozstrzyga się, czy dojdzie do przeprowadzi seniora do domu opieki. Bardzo ważne są również: nastawienie i możliwości osoby stale opiekującej się starszym. Zdarza się, że takie osoby w pewnym momencie mogą przestać sobie radzić w sferze fizycznej i psychicznie. Może się to objawiać w następujący sposób:
Osiągnięcie porozumienia w tym temacie jest zdecydowanie łatwiejsze w przypadku, kiedy osoby starsze nie są w zaawansowanym stadium choroby demencyjnej. Później mogą mieć problemy z realną oceną swoich potrzeb i zalet wynikających z takiego rozwiązania.
O tym, jak wybrać najlepszy dom seniora dla bliskiego podpowiadamy TUTAJ.