Decyzja o przeprowadzce do domu seniora jest jedną z najtrudniejszych w życiu. Zwykle propozycja wychodzi od najbliższych członków rodziny, którzy z różnych względów nie mogą zapewnić właściwej opieki osobie starszej. Na tym etapie najważniejsze jest przedstawienie seniorowi korzyści wynikających z przeprowadzki do domu opieki i poznanie jego zdania na temat tego pomysłu.
Niezależnie od powodów, dla których rozważane jest znalezienie domu dla seniora, zawsze takim decyzjom towarzyszą te same emocje. Najbliżsi biją się z myślami na temat słuszności obrania takiego kierunku, natomiast seniorzy mogą czuć się rozczarowani, a niekiedy nawet załamani. Najtrudniej mają osoby, które są mocno zżyte z konkretnym miejscem. W takich przypadkach nie chodzi tyle o samą rozłąkę z najbliższymi, ale bardziej o sam fakt opuszczenia rodzinnego domu. Łatwiej mają ci, którzy w trakcie swojego życia często podróżowali i nie byli przywiązani długo do jednego miejsca.
Jak przygotować seniora do przeprowadzki do domu seniora?
Już na początku należy podkreślić, że nie ma sprawdzonego, uniwersalnego sposobu na właściwe rozpoczęcie tematu przeprowadzki seniora do domu opieki. Na tego typu wiadomości każdy reaguje w indywidualny sposób. Głównie z tego względu wskazane jest możliwie delikatnie poruszanie tego tematu i w zależności od reakcji seniora, pogłębianie dyskusji. Ważne, aby była to właśnie dyskusja, a nie monolog bliskiego. Poznanie potrzeb i zdania starszej osoby jest ważne w kontekście podejmowania kolejnych kroków.
Głównym zadaniem bliskiej osoby jest przekonanie seniora, że przeprowadzka do domu opieki nie jest „złem koniecznym”, ale rozwiązaniem dającym wiele korzyści samemu zainteresowanemu. Niektóre osoby mogą bowiem być uprzedzone do domów opieki, ponieważ nie mają świadomości, jak na przestrzeni lat się one zmieniły. Zwłaszcza, jeśli mówimy o prywatnych placówkach.
Domy opieki pod Warszawą: jak wybrać odpowiedni?
Prywatne domy seniora z wykwalifikowanym personelem, szeregiem udogodnień pozwalają mieszkańcom komfortowo spędzić jesień życia. Wielu seniorów właśnie w domu opieki ma możliwość poczucia przynależności do pewnej grupy społecznej, nawiązuje nowe znajomości i aktywnie spędza czas. Wówczas można mówić o tym, że przeprowadzka do domu seniora jest kolejnym etapem życia, a nie przykrą koniecznością, z którą starsza osoba nie może się pogodzić.
Najnowocześniejsze domy seniora zapewniają kompleksową opiekę nad osobami starszymi. Jednym z takich ośrodków jest Willa Harmonia, dom seniora w Pruszkowie koło Warszawy. Pensjonariusze tego domu opieki mają do dyspozycji m.in.:
Obiekt posiada 48 pokojów 1-2-osobowych z łazienkami dostosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych. Warto dodać, że dom seniora Willa Harmonia jest usytuowany w pięknej okolicy, niedaleko malowniczego Parku Kultury i Wypoczynku „Mazowsze”.
O tym, jak wybrać dobry dom seniora przeczytają Państwo TUTAJ.